מגמה מדאיגה – מעריב 24.5.02 (שקר הצמיחה)

מדעני מוח נהנים כל פעם מחדש מעוצמת ההפתעה שלנו כשאנו נחשפים לתעתועי המוח. הם מראים כי אם אנחנו לא מצפים לראות משהו, סביר שלא נראה אותו, גם אם יתרחש מול עינינו. כך, המאמץ הרב שהשקענו כולנו בשבוע שעבר בהרגעה עצמית לאור נתוני הצמיחה הפושרים גרם לנו לפספס אות אזהרה חשוב מאין כמוהו: לאחר 10 רבעים של צמיחה גבוהה רשמו 99% מהמשק האטה מדאיגה בצמיחה.

הצמיחה ברבע הראשון של השנה עמדה על 3% (במונחים שנתיים) ביחס לרבע הקודם. חשוב להדגיש שאלו רק אומדנים מוקדמים, ונתונים מדויקים יותר יתפרסמו בחודש הקרוב ובחודש שאחריו.

לכאורה, במצב העולמי הנוכחי צמיחה של 3% זה לא רע: היא נמוכה רק במעט מהצמיחה בשני הרבעים הקודמים, גבוהה משמעותית מהצמיחה בגוש היורו, שלא צמח כלל, ודומה במונחים לנפש לארה?ב. אמנם ארה?ב צמחה ב-2% בלבד, אך קצב גידול האוכלוסייה שם נמוך בכ-1%, וגידול אוכלוסייה הוא מנוע צמיחה (כל יום צריך להאכיל נפש נוספת).

ואולם , ממבט מעמיק יותר בנתונים עולה כי אם מנכים מצמיחת התוצר את צמיחת התוצר של סטארט-אפים, קצב הצמיחה ברבע הראשון עמד על 1.9% בלבד . קצב צמיחה של פחות מ-2% לא נרשם במשק הישראלי מאז שיאו של משבר הסאב-פריים ב-2009. אם הצמיחה תמשיך בקצב כזה גם ברבעים הבאים, השלכותיה יהיו קודם כל בתחום האבטלה.

תוצר חברות ההזנק מהווה פחות מ-1% מהתוצר של המשק, ורמתו היום נמוכה ביותר מרבע בהשוואה לרמתו לפני עשור. לכן קשה להניח שהענף יכול להניע את הצמיחה של כלל המשק מעבר לרבעון או שניים. לתוספת צמיחה שמקורה בחברות הזנק אין כמעט השפעה על התעסוקה. את התעסוקה ואת האבטלה במשק קובעים ה-99% האחרים.

היסטורית בישראל אם צמיחתם נמוכה מ-4%-3% היא אינה יוצרת די מקומות עבודה לקליטת כל המצטרפים החדשים לשוק העבודה, אמנם מיתון מוגדר רשמית רק כשיש שני רבעונים רצופים ללא צמיחה, אולם אצלנו האבטלה עולה עוד הרבה קודם לכך. לכן משמעות האומדנים הראשונים שהתפרסמו היא שאם תימשך המגמה שנחשפה המשק עלול להיות חשוף לאבטלה הולכת ועולה עוד השנה.

 

הסקירות באתר זה נערכות על ידי מודלים כלכליים. הסקירות מיועדות למטרות אינפורמציה בלבד ואין באמור בהן משום המלצה לרכישה ו/ או מכירה של נייר ערך כלשהו, או תחליף לייעוץ אישי, הדרוש לצורך ניהול ניירות ערך. הסקירות עוסקות בתחזיות, אשר במהותן אינן ודאיות. בפועל, יכולות להתרחש סטיות משמעותיות מהתחזיות, עקב גורמים רבים. לפיכך, נדרשת מיומנות מקצועית לשימוש בתחזיות, אשר אינה נחלת הכלל, ואין לעשות שימוש בתחזיות אלו ללא ייעוץ מקצועי מתאים. המידע המוצג באתר זה הינו חלקי ולא מעודכן באופן שוטף ועלולות לחול בו טעויות. מודלים כלכליים בע”מ אינה נושאת באחריות כלשהי לגבי החומרים הכתובים באתר.

גודל פונט