שיינין: “הפסקת הגז ממצרים לא תשפיע מהותית על המשק” 13/02/2011

בחוות דעת שהפיצה חברת מודלים כלכליים של ד”ר יעקב שיינין נטען כי עלות שריפת סולר ומזוט במקום גז עד לפיתוח להשלמת מאגר תמר תסתכם ב-2 מיליארד דולר

 • 07:05
 • 13.02.2011
 • מאת: אבי בר-אלי
 • “החשש כי הפסקת הזרמת הגז המצרי תביא למחסור בחשמל או להשפעה מקרו-כלכלית משמעותית הינו להערכתנו חשש בלתי מבוסס” – כך כתבה בשבוע שעבר חברת הייעוץ מודלים כלכליים, בניהולו של ד”ר יעקב שיינין, בחוות דעת שהפיצה ללקוחותיה.
 • “גם אם תיפסק זרימת הגז המצרי, ולא ברור שכך יקרה, זו עלולה להיות לכל היותר בעיה זמנית לשלוש שנים, שעלותה הכלכלית מוגבלת במונחים מקרו-כלכליים”, נכתב בחוות הדעת. מודלים כלכליים, יש לציין, מועסקת בין היתר בידי בעלי עניין במשק הגז דוגמת נובל אנרג’י, דלק אנרגיה, חברת החשמל ובתי הזיקוק.בחוות הדעת שהופצה נטען כי הפסקת הזרמתו של הגז המצרי עלולה לגרור עלות כספית גבוהה יותר בטווח הקצר, עד השלמת הפיתוח של מאגר תמר ב-2014. זאת, משום הצורך בשריפת סולר ומזוט היקרים יותר מגז טבעי. ואולם לטענת החברה, שימוש חלופי שכזה יביא, במקרה הקיצוני, לתוספת עלות של כ-2 מיליארד דולר בלבד בין השנים 2011-2013, ללא קשיים או מחסור באספקת חשמל למשק.

  בחוות הדעת מציינת חברת הייעוץ כי כדי לגשר על המחסור הזמני בגז טבעי, אם הזרמת הגז המצרי תופסק, ניתן יהיה לפתח את מאגר נועה מול חופי אשקלון, המכיל 7 מיליארד מ”ק גז טבעי. באשר להקמת מתקן קבוע ליבוא גז טבעי נוזלי (LNG), צוין כי “רכישת גז נוזלי אינה כדאית כלכלית ולא נחוצה אסטרטגית”.

  הקמת המתקן, כך נטען, תהיה כרוכה בהשקעה של 400 מיליון דולר לפחות – ומחיר הגז הנוזלי יהיה גבוה ב-50% ממחירו במאגרים. זאת, כאשר הקמתו לא תושלם עד 2013 – ולכן ממילא לא יוכל לגשר על הפער עד הזרמת הגז מתמר. גם באשר לכוונה להקים מתקן זמני ליבוא גז באמצעות אסדה צפה או מצוף, צוין כי “קשה לראות את הכדאיות הכלכלית ברכישת גז נוזלי לטווח קצר יחד עם הקמת התשתית ושכירת האונייה – במיוחד על רקע האפשרות לניצול מאגר נועה”.

  בחוות הדעת נכתב כי ישראל פסקה מלהיות תלויה בגז המצרי מאז גילוי מאגר תמר ב-2009. באשר לעתיד, ציינה מודלים כלכליים כי על המדינה לפעול להסבת מאגר ים תטיס המתכלה למאגר אחסון אסטרטגי, וכן לדאוג לנקודת קליטה נוספת של גז בחוף באזור הצפון.

   

  הסקירות באתר זה נערכות על ידי מודלים כלכליים. הסקירות מיועדות למטרות אינפורמציה בלבד ואין באמור בהן משום המלצה לרכישה ו/ או מכירה של נייר ערך כלשהו, או תחליף לייעוץ אישי, הדרוש לצורך ניהול ניירות ערך. הסקירות עוסקות בתחזיות, אשר במהותן אינן ודאיות. בפועל, יכולות להתרחש סטיות משמעותיות מהתחזיות, עקב גורמים רבים. לפיכך, נדרשת מיומנות מקצועית לשימוש בתחזיות, אשר אינה נחלת הכלל, ואין לעשות שימוש בתחזיות אלו ללא ייעוץ מקצועי מתאים. המידע המוצג באתר זה הינו חלקי ולא מעודכן באופן שוטף ועלולות לחול בו טעויות. מודלים כלכליים בע”מ אינה נושאת באחריות כלשהי לגבי החומרים הכתובים באתר.

  גודל פונט