ד”ר יעקב שיינין- קורות חיים

פרטים אישיים:
שם: יעקב שיינין
תואר אקדמי: ד”ר
שנת לידה: 1947, ירושלים
דואר אלקטרוני: [email protected]

השכלה אקדמית:
• Ph.D בכלכלה משנת 1980 מ-University of Pennsylvania, U.S.A, התמחות באקונומטריקה ותיאוריה כלכלית, בהנחיית פרופ’ לורנס קליין, בעל פרס נובל לכלכלה.
• תואר שני בכלכלה מאוניברסיטת בר-אילן (1975).
• תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן (1972).

פירוט התפקידים:
1986 – היום  מנכ”ל ומנהל מדעי של חברת מודלים כלכליים בע”מ (חברה לייעוץ כלכלי).
1996 – היום  יו”ר מועצת המנהלים של מודלים שוקי הון בע”מ (חברה לניהול נכסים פיננסיים) ויו”ר ועדת ההשקעות של מודלים קרנות נאמנות בע”מ.
2012 – היום  יו”ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.
1982- היום  מרצה לכלכלה באוניברסיטת ת”א.
2009 – היום  חבר בפורום המייעץ לשר האוצר.
2008 – 2009  יו”ר הוועדה, מטעם שר הפנים, לקביעת נוסחה לחלוקת מענקי איזון לרשויות המקומיות.
2003 – 2009  סגן יו”ר הוועדה והמועצה המייעצת של בנק ישראל.
2007 – 2008  חבר ויו”ר תת הוועדה, מטעם שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, לבחינת האמצעים להעצמת הפריפריה והתעשייה המסורתיות (ועדת מקוב).
2004- 2005  יו”ר הוועדה הציבורית, מטעם שר התחבורה וראש הממשלה, להכנת “תוכניות לאומית לבטיחות בדרכים”.
1993- 1997   יו”ר ועדת השקעות של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של הבנק הבינלאומי הראשון.
1976- 1982  כלכלן בכיר ומנהל מחלקת המחקר והפיתוח של המודל המאקרו כלכלי למשק האמריקאי בחברת הייעוץ והחיזוי האמריקאית Global Insight (שהוקמה באמצעות מיזוג החברות DRI ו-Wharton Econometric Forecasting בשנת 2002)

ניסיון מקצועי:
• ניסיון מקצועי של כ-40 שנה, מהן 7 שנים בארה”ב, כמנהל של עבודות ייעוץ גדולות ומורכבות ובניית מודלים כלכליים ממוחשבים, בתחומי המיקרו ובתחומי המאקרו.
• ייעוץ כלכלי לראשי הממשלה ושרי האוצר משנת 1993.
• מומחה לכלכלת ישראל (וענפי המשק שבה).
• מומחה לכלכלת ארה”ב ולענפי המשק העקריים שבה.
• מומחה בעל ניסיון רב בחברות בתחומי האנרגיה, התקשורת, התעופה, מעגלים משולבים, ענף הבניה ותעשיות הביטחון.
• מומחה לשוק ההון. בעל התמחות של מעל 17שנים בשוקי ההון הן כיו”ר ועדות השקעה
• אנליסט מומחה של חברות ציבוריות גדולות בישראל ובארה”ב.
• מומחה ובעל ניסיון רב בהערכות שווי כלכלי, ותוכניות עסקיות לחברות גדולות במשק הישראלי.
• ניסיון רב בכתיבת חוות דעת כלכליות לבתי משפט
• הקמה, פיתוח וניהול (משנת 1986) של חברת הייעוץ הכלכלי, מודלים כלכליים בע”מ (ראה להלן), חברה הפועלת במגוון רחב ביותר של נושאים כלכליים, הכוללים תחזיות מאקרו כלכליות וענפיות על המשק הישראלי, בדיקת כדאיות הערכות שווי ותוכניות עסקיות לחברות המובילות במשק.
• הקמה (משנת 1995) של מודלים שוקי הון, חברה לניהול נכסים פיננסיים (ראה להלן).

הוועדה להכנת תוכנית לאומית לבטיחות בדרכים (וועדת שיינין)

הוועדה הוקמה בשנת 2004 על ידי שר התחבורה (מאיר שיטרית) בתמיכת ראש הממשלה (אריאל שרון) והיו חברים בה 14 חברים כולם אנשי מקצוע. בראש הוועדה עמד ד”ר יעקב שיינין. כל המלצות הוועדה היו על בסיס כלכלי שלפיו הההשקעות בבטיחות בדרכים כדאיות על בסיס כלכלי עצמאי (ללא שקלול של השכול, הצער והסבל). הוועדה הגישה את המלצותייה לשר התחבורה ולראש הממשלה. ביולי 2005 קיבלה ממשלת ישראל, קיבלה את המלצות הוועדה, והעבירה אותם לחקיקיה בכנסת.

עיקרי ההמלצות: הקמת רשות לאומית סטוטרית עצמאית לבטיחות בדרכים. שינוי שם משרד התחבורה ל”משרד התחבורה והבטיחות בדרכים”, תיקצוב של 550 מיליון ₪ לשנה לאכיפה, הסברה, חינוך, תשתיות בטיחות בתחום העירוני, חילוץ והצלה. בנוסף המליצה הוועדה על 400 מיליון ₪ לשנה לתיקון כשלי בטיחות בכבישים הבינעירוניים. הוועדה קבעה יעדים ברורים להשגה (במונחים של הרוגים): גבול עליון של 360 הרוגים בשנת 2010 וגבול עליון של 300 הרוגים בשנת 2015. בשנת 2004 מספר ההרוגים בתאונות דרכים היה מעל 500 נפש, ואילו בשנת 2009 המספר ירד לכ-360 הרוגים (לפי היעד) כאשר מצבת הכלי הרכב גדלה באותה תקופה ביותר מ-20%.

בימים אלו מתבצע עדכון של התוכנית לקראת שנת 2020 ומסתמן שניתן להמשיך ולהרויד את הגבול העליון של ההרוגים אל מתחת ל 270 (כאשר מצבת כלי הרכב צפויה לגדול בכ-40% ביחס לשנת 2009.

לפרטים ראה (עיקרי התוכנית הלאומית לבטיחות בדרכים):
http://rsa.gov.il/SiteCollectionDocuments/shyninReport.pdf

הסקירות באתר זה נערכות על ידי מודלים כלכליים ומודלים שוקי הון. הסקירות מיועדות למטרות אינפורמציה בלבד ואין באמור בהן משום המלצה לרכישה ו/ או מכירה של נייר ערך כלשהו, או תחליף לייעוץ אישי, הדרוש לצורך ניהול ניירות ערך. הסקירות עוסקות בתחזיות, אשר במהותן אינן ודאיות. בפועל, יכולות להתרחש סטיות משמעותיות מהתחזיות, עקב גורמים רבים. לפיכך, נדרשת מיומנות מקצועית לשימוש בתחזיות, אשר אינה נחלת הכלל, ואין לעשות שימוש בתחזיות אלו ללא ייעוץ מקצועי מתאים. המידע המוצג באתר זה הינו חלקי ולא מעודכן באופן שוטף ועלולים לחול בו טעויות. מודלים כלכליים בע\”מ ומודלים שוקי הון בע\”מ אינן נושאות באחריות כלשהי לגבי החומרים הכתובים באתר. מודלים שוקי הון בע\”מ הינה חברה לניהול השקעות בניירות ערך עבור לקוחות פרטיים וגופים מוסדיים. למודלים שוקי הון בע\”מ חברה בת (בבעלות מלאה), מודלים קרנות נאמנות, המנהלת קרנות נאמנות. מודלים שוקי הון עשויה להעדיף במסגרת שירותי ניהול ההשקעות ו/או שיווק ההשקעות הניתנים על ידה את קרנות מודלים קרנות נאמנות. מודלים שוקי הון ומודלים קרנות נאמנות מחזיקות, קונות, ומוכרות, מניות, אג\”ח ומט\”ח לסוגיהן השונים הן בשוק מקומי והן בשווקי חו\”ל.

גודל פונט