מחיר הקרינה: חברות הסלולר הזמינו דו”ח על השפעות האנטנות

מחיר הקרינה: חברות הסלולר הזמינו דו”ח על השפעות האנטנות על ערך הנדל”ן

כך נודע ל-TheMarker; מנכ”ל של חברת סלולר אמר לפני שלושה חודשים: “האנטנות יוקמו באזורים שבהם מחיר השיפוי עבורנו יהיה נמוך; לא מדובר באזורי עשירים”

  • פורסם לראשונה: 11.02.2007
  • 23:00
  • עודכן ב: 12.02.2007
  • 02:39

שלושה חודשים לאחר האמירה המקוממת של אחד ממנכ”לי חברות הסלולר על הכוונה להקים אנטנות סלולריות באזורים שבהם מחיר השיפוי עבור החברות יהיה נמוך יותר, ל-TheMarker נודע כי פורום החברות הסלולריות קיבל לידיו עבודה כלכלית בעניין. הדו”ח, שכתב ד”ר יעקב שיינין מחברת מודלים כלכליים, עוסק בהשקעה במערך האנטנות ובהשפעות האפשריות של השיפוי שבו יהיו חייבות החברות בפני העיריות המקומיות בגין ירידת ערך נדל”ן.

גובה הפיצוי שיצטרכו חברות הסלולר להעביר לרשויות המקומיות בגין ירידת ערך נדל”ן המצוי בקרבת אנטנות סלולריות עדיין לא נקבע סופית, וההליך לקביעת גובהו – תקוע. הכוונה היא לחייב את החברות בשיפוי מלא לרשויות בגין ירידת ערך נדל”ן המצוי בקרבת אנטנות סלולריות. “ברור לגמרי שבמצב כזה נקים הרבה פחות אנטנות סלולריות”, אמר מנכ”ל של אחת מחברות הסלולר בשיחה ל-TheMarker לפני כשלושה חודשים. “הקרינה שנפלטת ממכשיר הסלולר רק תעלה, והאנטנות יוקמו באזורים שבהם מחיר השיפוי עבורנו יהיה נמוך יותר. תבין לבד שלא מדובר באזורים של העשירים”.

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אמורה היתה לקבוע סופית את גובה השיפוי שיעבירו חברות הסלולר לעיריות המקומיות, אך לא עשתה זאת עד כה. הסיבה לעיכוב ההחלטה היא בכך שרם בלינקוב, מנכ”ל משרד הפנים, שהוא גם יו”ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, פסל עצמו מלדון בעניין כדי למנוע ניגוד אינטרסים עם עיסוקיו בעבר.

פורום החברות הסלולריות, הגוף המשותף לשלוש חברות הסלולר ושאמון על טיפול בסוגיית האנטנות הסלולריות, זימן בחודשים האחרונים דיון במשרד החינוך בשאלה כיצד לקיים הליך הסברה בבתי הספר, להורים ולתלמידים, שבבסיסו הטענה כי הצבת אנטנות סלולריות במוסדות חינוך דווקא תקטין משמעותית את הקרינה הנפלטת ממכשיר הסלולר של הילדים.

משרד הפנים והמועצה הארצית לתכנון ולבנייה אינן מאיצות את התהליך, מהסיבה הפשוטה שהמצב הנוכחי הוא מצב של “מנצחים בלבד”: הרשויות המקומיות קיבלו את מה שרצו כבר בהחלטה הזמנית של המועצה, שחייבה את חברות הסלולר במתן שיפוי מלא (100%) בעבור כל תביעה שתוגש נגד הרשויות בגין ירידת ערך דירות. לחברות הסלולר לא נוח שהנושא ישוב לכותרות בזמן שהן עסוקות בקמפיין הסברה. החלטה סופית של המועצה לתכנון ובנייה בסוגיית השיפוי טומנת בחובה סכנה לביצוע הפרשות מהותיות בדו”חות ולפגיעה אפשרית בדירוג האשראי של החברות.

הסקירות באתר זה נערכות על ידי מודלים כלכליים. הסקירות מיועדות למטרות אינפורמציה בלבד ואין באמור בהן משום המלצה לרכישה ו/ או מכירה של נייר ערך כלשהו, או תחליף לייעוץ אישי, הדרוש לצורך ניהול ניירות ערך. הסקירות עוסקות בתחזיות, אשר במהותן אינן ודאיות. בפועל, יכולות להתרחש סטיות משמעותיות מהתחזיות, עקב גורמים רבים. לפיכך, נדרשת מיומנות מקצועית לשימוש בתחזיות, אשר אינה נחלת הכלל, ואין לעשות שימוש בתחזיות אלו ללא ייעוץ מקצועי מתאים. המידע המוצג באתר זה הינו חלקי ולא מעודכן באופן שוטף ועלולות לחול בו טעויות. מודלים כלכליים בע”מ אינה נושאת באחריות כלשהי לגבי החומרים הכתובים באתר.

גודל פונט